Pszczyńska 114,
44- 100 Gliwice

720 036 036
biuro@galileum.pl

Omawiamy rodzaje uprawień energetycznych

elektryk

Zawód elektryka cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością. Nie ma się zresztą co dziwić, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę, że na rynku nadal brakuje specjalistów. Podpowiadamy, czym są i jak zdobyć uprawnienia energetyczne oraz omawiamy ich poszczególne rodzaje. Zachęcamy do uważnej lektury naszego artykułu.

Kurs spawania. Jak wygląda?

kurs spawania

Niewiele osób wie o tym, że zdolni i rzetelni spawacze są wręcz rozchwytywani na rynku pracy. Osoby z odpowiednimi uprawnieniami bez problemu znajdują pracę nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Rąk do pracy w tej dziedzinie brakuje nie tylko na budowach, ale też w górnictwie, stoczniach, zakładach produkcyjnych, naprawczych i rzemieślniczych. Kurs spawania może więc być trafioną inwestycją w przyszłość.

Uprawnienia G2. Do czego mogą się przydać?

Uprawnienia G2

Uprawnienia G2 to uprawnienia energetyczne, dotyczące zakresu eksploatacji lub dozoru urządzeń energetycznych. Mają one na celu przygotowanie do egzaminu kwalifikacyjnego w zakresie eksploatacji – „E” i dozoru – „D” urządzeń, instalacji i sieci energetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło oraz innych urządzeń energetycznych.

Jak przebiega egzamin SEP?

Osoby, które chcą uzyskać uprawnienia elektryka, często zastanawiają się, co muszą zrobić w tym kierunku. To bardzo proste: wystarczy, że wybiorą się dobry kurs, a potem zdadzą komisyjny egzamin. Jak wygląda cały proces, a zwłaszcza egzamin? Sprawdźmy!

Czy warto zostać gazownikiem?

Młode osoby, które szukają zawodu dla siebie, często zastanawiają się, czy warto w dzisiejszych czasach zostać gazownikiem. Faktem jest to, że obecnie buduje się mniej domów z instalacjami gazowymi. Wciąż jednak są starsze domy, w których instalacje wymagają serwisowania i napraw. Do tego mimo tendencji spadkowej co do projektowania instalacji gazowych, wciąż powstaje ich bardzo dużo. Uprawnienia gazownicze zdecydowanie warto zdobyć.

Kim jest palacz kotłów CO?

palacz kotłów CO

Przeglądając ogłoszenia o pracę, coraz częściej możemy natknąć się na ofertę dla palacza kotłów CO. Czym zajmuje się taka osoba? Palacz kotłów CO nie tylko obsługuje, ale też konserwuje kotły centralnego ogrzewania. Co jeszcze warto wiedzieć o tym zawodzie?

Jak skutecznie przygotować się do egzaminu SEP?

Jak skutecznie przygotować się do egzaminu SEP

Kurs SEP ma na celu przygotowanie uczestnika do późniejszego egzaminu i uzyskania uprawnień do eksploatacji urządzeń i instalacji elektroenergetycznych, jednak w praktyce stanowi podstawę teoretyczną i praktyczną do wykonywania pracy w tym zakresie. Dla wielu osób stanowi on bardzo ważny punkt w edukacji i pracy zawodowej, dzięki któremu można poszerzyć zakres umiejętności i posiadanych kompetencji. Kurs SEP dedykowany jest wszystkim osobom, które ukończyły 18 lat, mają wykształcenie w kierunku elektrycznym lub wykształcenie średnie z udokumentowaną praktyką na stanowisku elektromontera albo pomocnika elektryka.

Kiedy potrzebne są specjalne uprawnienia do palenia w piecu? 

Kwestia kwalifikacji niezbędnych do obsługi kotłów centralnego ogrzewania regulowana jest przez rozporządzenie Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej z dn. 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz.U. z 2003 r. Nr 89, poz. 828, ze zm.). To właśnie w tym rozporządzeniu wyszczególniono, kto powinien, a kto nie musi uzyskać specjalne uprawnienia do wykonywania tego rodzaju obowiązków.

Jak w praktyce wygląda kurs SEP?

Dzięki uprawnieniom SEP można podjąć pracę na różnych stanowiskach związanych z eksploatacją, dozorem lub pomiarami instalacji elektrycznych i elektroenergetycznych. Posiadając tego rodzaju kwalifikacje możliwe jest wykonywanie lub nadzorowanie wykonania instalacji różnorodnych urządzeń wykorzystujących energię elektryczną. Bez uprawnień SEP tak naprawdę nie można zgodnie z prawem realizować żadnych prac przy instalacjach elektrycznych czy konserwacji urządzeń zasilanych energią elektryczną. Dotyczy to również urządzeń pomiarowych oraz wszelkiego rodzaju czujników. Chociaż w większości przypadków działają one automatycznie lub półautomatycznie, to jednak kontrola i weryfikacji poprawności ich działania leży po stronie pracowników, którzy muszą posiadać niezbędną wiedzę i umiejętności zawodowe.

Uprawnienia gazowe G3 - jak i kiedy warto je zdobyć?

Uprawnienia gazowe z Grupy 3 obejmują zakres eksploatacji, dozoru i konserwacji urządzeń gazowych. I chociaż nie jest łatwo je zdobyć, to jednak warto. Osoby, które zdobyły niezbędne kwalifikacje, mogą prowadzić własną działalność gospodarczą. Na szczęście prowadzone są liczne kursy, które zapewniają solidne przygotowanie merytoryczne i praktyczne do egzaminu. Prowadzone są m.in. przez Ośrodek Szkoleniowy GALILEUM, który prowadzi szkolenia na terenie całej Polski.