Pszczyńska 114,
44- 100 Gliwice

720 036 036
biuro@galileum.pl

Blog

Jak zostać elektrykiem

Szczegóły zdobycia takich uprawnień określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby, zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci. Podjęcie pracy na konkretnym stanowisku zależy od wykształcenia elektryka.

Kurs na elektryka

Nim przystąpimy do egzaminu SEP, warto rozważyć ukończenie kursu elektrycznego. To dobry krok szczególnie wtedy, gdy nie mamy ukończonej żadnej szkoły technicznej. Warto zauważyć, że kurs nie tylko przygotowuje do zdania egzaminu, ale przede wszystkim przygotowuje do pracy na stanowisku elektryka. Standardem są bowiem zajęcia praktyczne w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci elektrycznych do 1kV, jak również powyżej 1kV podczas konserwacji, remontów, obsługi i montażu. Kurs składa się nie tylko z ćwiczeń, ale również z części teoretycznej. Aby przystąpić do kursu, a następnie do egzaminu wymagane jest posiadanie wykształcenia przynajmniej na poziomie szkoły podstawowej oraz ukończone 18 lat.

Jakie zagadnienia realizowane są podczas kursu

Podczas kursu można spodziewać się zagadnień z zakresu BHP dotyczącego niebezpieczeństw pracy na urządzeniach, instalacjach i sieciach elektromagnetycznych. Będziemy także poznawać wyższe harmoniczne w sieciach odbiorczych, układy sieciowe, organizacji pracy przy urządzeniach elektrycznych G1. A także obowiązki i zadania osób pracujących na stanowiskach elektryka, ogólnych przepisów z zakresu prawa, itd.