Pszczyńska 114,
44- 100 Gliwice

720 036 036
biuro@galileum.pl

Blog

Uprawnienia SEP - czym są i kiedy warto je zdobyć?

Zawód elektryka jest wysoce ceniony i niezbędny nie tylko w przypadku dużych firm i przedsiębiorstw przemysłowych, ale również w gospodarstwach domowych. Większość elektryków szybko znajduje zatrudnienie lub też zakłada własną działalność, z powodzeniem realizując się na rynku pracy. Dla każdego elektryka bardzo ważne są liczne uprawnienia, które stanowią świadectwo zdobytych umiejętności. Są to przede wszystkim uprawnienia SEP, które umożliwiają pracę na różnych stanowiskach.

Dlaczego warto zdobyć uprawnienia SEP?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić znaczenie skrótu SEP, który oznacza Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Jest to organizacja zrzeszająca w swoich strukturach techników, inżynierów i adeptów na różnorodne stanowiska w dziedzinie elektryki. SEP wspiera polskich elektryków, monitoruje działania na rynku, a także udziela stosownych uprawnień.

Szkolenia SEP i możliwość zdobycia pożądanych uprawnień to cel bardzo wielu elektryków, zarówno tych zaczynających swoją działalność na rynku pracy, jak i specjalistów już pracujących w zawodzie. Uprawnienia SEP tak naprawdę są bardzo ważne i przydatne dla praktycznie każdego elektryka. Dzięki nim można wykonywać określone działania przy prądzie do określonego natężenia.

Uprawnienia SEP można zdobyć na podstawie zdobytych umiejętności, np. podczas szkoleń. Elektryk uczy się, jak operować różnymi urządzeniami przy instalacjach elektrycznych. Dzięki temu specjalista dowiaduje się m.in. jak właściwie kłaść i projektować instalacje oraz jak zabezpieczać je przed przeciążeniami. Uprawnienia SEP pozwalają na pracę w różnych warunkach, a także z konkretnymi urządzeniami pod określonym napięciem.